בוהאלה –  באמהרית: “אחרי כן” ובעברית: בואו-הלאה, דרך הרגע הזה

מסעות בוהאלה הם מסעות בני שלושה וחצי ימים, בהשראה בודהיסטית, הנערכים מספר פעמים בשנה לאורך חוף הים של ישראל. המסעות נותנים הזדמנות למשתתפים בהם, להניע תהליכים נפשיים, לצאת ממצבים תקועים ולקבל פרספקטיבה חדשה על חייהם. אלה הם מסעות אישיים והם נעשים בתוך קבוצה, בהנחיה צמודה של פסיכולוג ופסיכולוגית ותיקים, מנחי קבוצות מקצועיים, בעלי ניסיון רב שנים בפיתוח ויישום של שיטות טיפול והתפתחות חדשות.

מסעות בוהאלה מושתתים על שלושה עקרונות יסוד:

  1. תנועה: המסע, פעולת ההליכה כמייצרת תהליכים של תנועה פנימית.
  2. שהות בטבע: שהות והתבוננות בטבע ככוח מרפא (בהשראת תרפיית מוריטה היפנית ומחקרים נוירולוגיים ונוירו-פסיכולוגים עדכניים).
  3. הנחייה בהשראה בודהיסטית: הנחייה מדיטטיבית המכוונת הן להליכה והן לעתות העצירה וההתבוננות בדרך.

לתפיסתנו, הנחייה המשלבת את התנועה במרחב הפתוח של הטבע, עם התבוננות מדיטטיבית החוצה ופנימה, ושימוש בחוויית היחיד בתוך הקבוצה, יוצרת כוח מניע להתפתחות אישית .מסע מסוג זה מזמן אפשרויות אינסופיות של שימוש בטבע גם כמטפורה להשתחררות מתקיעות, חשיבה חופשית  ולתנועה נפשית.

מהלך של מסע כולל הליכה של 5-6 שעות ביום, לאורך קו החוף, כאשר השעות בהן הולכים מותאמות לעונות השנה ולתנאי מזג האוויר (לדוגמא: בעונה החמה ההליכה היא השכם בבוקר ולפנות ערב). זהו מסע שמדגיש פשטות, איננו “אתגרי” ואנו תמיד נמצאים ב”מרחק מונית מהבית”. ההליכה הנה מונחית, כאשר העבודה היא אישית (ובדרך כלל בשתיקה) אך נעשית בנוכחות “האחר”, בנוכחות החברים האחרים בקבוצה. כך אנו מתאמנות ומתאמנים גם בלקיחת המרחב האישי בין אנשים.

מסעות בוהאלה מתוכננים כסדרה של ארבעה מסעות שונים בשנה, מתוך תפיסתנו שסדרה כזו מאפשרת למשתתפים לעבור תהליך פנימי מעמיק. השוני בין המסעות קשור הן לאזור הגיאוגרפי והן לדגשים של ההנחיה. יחד עם זאת כל מסע יכול לעמוד בפני עצמו, וניתן לעבור תהליך בעל משמעות גם במסע יחיד. הבחירה אם לצאת למסע יחיד או לסדרה נתונה בידי כל משתתפת ומשתתף.

מי אנחנו?

ד”ר גדי בן עזר   (PhD)פסיכולוג קליני מומחה, אנתרופולוג, מרצה ומנחה קבוצות בישראל ובעולם. בעל הכשרות מגוונות בתחום הפסיכולוגיה הקלינית, עם התמחות נוספת בפתוח שיטות טיפול בין תרבותיות. היה מרצה במכללה למנהל, יזם, הקים וניהל תכניות ייחודיות למימוש הפוטנציאל האישי, חוקר וכותב על מסעות מסוגים שונים, על קהילת יוצאי אתיופיה, ועל תהליכי שינוי אישי, משפחתי, וקהילתי. כיום מטפל בקליניקה פרטית בתל אביב בשילוב גישות דינאמיות וקוגניטיביות עם השראה בודהיסטית.

נינה ברונדוין (MA) פסיכותרפיסטית ומנחת קבוצות מוסמכת, בעלת ניסיון עשיר בהנחיה ובפיתוח מודלים של עבודה רגשית בצמתי חיים. הקימה וניהלה בשותפות מרכז טיפול, הדרכה וסדנאות לאנשים במחצית השנייה של חייהם. כיום בעלת קליניקה, מטפלת פרטנית משלבת בעבודתה דיאלוג מתמיד של גוף/נפש ושיטות טיפוליות המרחיבות את ההקשבה  כמו Focusing Oriented Psychotherapy והשראה בודהיסטית.

נפגשנו בלימודי “תורת הנפש הבודהיסטית לאנשי מקצוע”, לפני כשלוש שנים וחיברנו תחומי ענין ותפיסות עולם טיפוליות. גדי נהג אז לצאת למסעות של שלושה ימים על שפת הים כדי ‘לנקות את הראש’ בסוף כל שנת הוראה, וחווה בגופו ובנפשו מקצת ממה שלמד משנים רבות של מחקרי מסעות, מסעות תרמילאות ומסעות הגירה ופליטות, על האופן בו יכול המסע להיות אירוע משנה חיים. נינה עוסקת ולומדת שנים רבות את העוצמה של תנועה, את הכוח המיטיב של הטבע ואת האופן בו ניתן לשלב את שני אלה בתהליכים של שינוי והתפתחות אישית. המפגש בין תחומי העניין שלנו תחת הגג של “פסיכודהרמה” הוליד את פיתוח המודל הייחודי של מסעות בוהאלה, מודל אשר מתחיל להוכיח את עצמו כאפשרות מרגשת ומענגת להנעת שינוי.   

אנשים שעברו את המסע מספרים:

ג’. יועצת חינוכית בת 48: הופתעתי מן האפשרות להרוויח כל כך הרבה ממשהו כה פשוט, כביכול… מתוך הטבע והתנועה, והמדיטציות שהשתמשו בשני אלה, הבנתי פעם בראשונה בחיים שאני מתייחסת לאירועים בחיי, לדברים שקורים לי, כאל “התנגשות”, “קונפליקט”, “תקיעות”. פתאום הבנתי שאפשר להתייחס לכך כאל זרימה… לראות את הרוח לא כמתנגשת בי, אלא כמלטפת וממשיכה… את הים והסלע כמשחקים ביחד… פתאום זה מאפשר לי לזרום יותר…

ש’, סטודנטית בת 26: אני מרגישה כאילו המסע הפך עבורי ל”מקפצה” שהקפיצה אותי ועכשיו אני צריכה רק לבחור היכן לנחות. ושיש לי מרחב נשימה לעשות זאת בנחת…

נ. איש הייטק, בן 35: אני אוהב את הים, וביליתי כבר לא פעם על החוף, אבל היה משהו במסע הזה שהיה אחר, שונה, אני אפילו לא בטוח שאני יודע להגיד בוודאות במה… אולי השילוב הזה בין השקט בהליכה, ההנחיות המלוות, היצירתיות שלכם בשימוש במה שקורה באותו רגע בטבע, והשיתוף של הקבוצה, אולי זה הכול ביחד, לאורך שלושה וחצי ימים, שעשה עבורי את ההבדל. זו הייתה חוויה עוצמתית ומשמעותית עבורי, זה ברור, ואני יוצא מהמסע הזה שונה ממה שנכנסתי אליו… זה אפילו עזר לי לקבל החלטה לגבי משהו שהתלבטתי לגביו, לאיזה כיוון ללכת, ועכשיו החלטתי.

ז. עובדת סוציאלית, בת 31: המסע, התרמיל, והאנשים, לימדו אותי שאני לוקחת יותר מידי אחריות על אחרים בחיים, ושכדאי שאשים לב לשאיפות שלי עצמי ואפנה לזה מקום…

א. מהנדסת כימיה, בת 68:.פתאום ראיתי דרך להיפרד ממה שנקרא בבודהיזם “החץ השני” – שהצקתי לעצמי יותר מהסבל האובייקטיבי. נשארתי עם הקושי שיותר קל לשאת, כחלק מתוך התהליך… יש קושי וכאב בחיים אבל השיפוטיות שלי הייתה יותר מכבידה מאשר הדבר עצמו.

נחי אלון, פסיכולוג, מייסד שותף של “פסיכודהרמה”:

פסיכודהרמה שמחה להעניק את ברכתה החמה למסעות בוהאלה. לדעתי, במסע מתקיימים לא מעט תנאים אשר מגבירים את הסיכוי שתתרחש תמורה בחיים וייווצר שינוי פנימי. למשל המפגש עם הטבע, הרוח, הגלים, חווית התנועה, שינוי הנוף, כל אלה מסייעים ביכולת להסתכל מעבר לעצמי המופרד והיחיד. חווית הזמן גם היא יכולה לתרום לכך, העובדה שזהו מסע מתמשך ולא מסע של מספר שעות, מאפשרת לצאת מזרם החיים ונותנת זמן לשהייה ולעיבוד של תהליכים. גם הקושי הפיזי המסוים והקושי המנטאלי מותח, פוטנציאלית, את גבולות העצמי, פותח לעיתים קרובות את האדם למפגש עם מצבי עצמי חדשים ומפחית את מוצקות העצמי. נראה לי שבמסע יש גם למידה, מיומנויות נלמדות – ללכת יותר נכון, להתארגן עם המשא, ללמוד לחלק עומסים, וגם זה יכול להוסיף לתמורה ולהתפתחות. יש גם תופעות קונקרטיות הניתנות לשימוש להלכי נפש – כמו התבוננות בגלים כמטאפורה לזרימה והמשכיות או מסלול המראה שניתן להשתמש בו כמטאפורה בחיים, והלוך הנפש המדיטטיבי מאפשר להשתמש במטפורות אלה ולהעניק להן משמעות עמוקה. אולי אוסיף עוד שכאשר האנשים דיווחו על המסע בקבוצת הלמידה בפסיכודהרמה, ראיתי אותם עושים זאת בפנים מוארות, מחייכים, נשמעים ונראים שמחים, וזה “מספר” לי על גורם מבריא במסע.

יוצאים לדרך:

תאריך: המסע הבא ייצא לדרך ב- 25.4.2018 (יום רביעי אחה”צ), ויימשך עד מוצאי שבת  (בשעה שבע בערב) 28.4.18.

תשלום: מחיר רגיל של המסע שהינו 3000 ₪ פלוס מע”מ. מחיר היכרות למסע הראשון הוא 1500 פלוס מע”מ. מחירים מיוחדים גם לרוכשים סידרה שלמה (ארבעה מסעות), לקבוצות של אנשי סיוע ובריאות הנפש וקבוצות נוספות, ולתלמידי פסיכודהרמה כיום. מסעות נוספים יתקיימו השנה בחודשים מאי, יוני, ספטמבר, אוקטובר ונובמבר.

הוצאות נוספות: ארוחות: במסעדות לאורך החוף (כ-300 ₪ לשלושה ימים). בנוסף, ניתן להביא אוכל מן הבית (כגון אגוזים, שקדים, חטיפי אנרגיה וכיוצב”ז). לינה: בלילה השני נלון במלון “בסיסי” סמוך לחוף הים, כ-200 ₪ לאדם.

ציוד: מומלץ לקחת תרמיל גב בגודל בינוני ולהשתדל לא להכביד על הגב בציוד מיותר. הבחירה מה אני לוקח/ת איתי למסע היא כשלעצמה שאלה מעניינת לחקירה עצמית . לקראת היציאה ישלח דף הסבר עם פרוט ציוד מומלץ.  יש מי ששמחו לשמוע שהמסע מתנהל ב”מרחק הזמנת מונית” מן הבית…

רוצים לשמוע יותר? מתלבטים? מתעניינים?

נשמח לענות לכם, בדוא”ל, במסרון או בטלפון 

גדי בן עזר, פסיכולוג קליני ומנחה קבוצות. טל’: 052-2594638.

דוא”ל:gbenezer@gmail.com

נינה ברונדוין פסיכותרפסית ומנחת קבוצות טל’: 050-7774014

דוא”ל: nina.brondvine@gmail.com