שתיקה | ד"ר עודד ארבל

התחלה:
16-04-2019
משך הקורס:
8 מפגשים בימי שלישי
בין השעות: 9:00-12:00
+ יום תרגול ארוך
מחיר: 1500 ₪
דמי רישום חד פעמיים: 100 ₪

מורים:

כתובת

קמפוס ברושים   ראה מפה

הקורס מיועד למטפלים בעלי רקע בחשיבה פסיכודינמית ובבסיסי החשיבה הבודהיסטית. בוגרי תכניות המטפלים ותכניות מקבילות.

תמונה: Cozo Cobun, Flicker

לקראת סוף ימיו של הבודהה התאספו תלמידיו סביב ברhכה, פיזרו פרחים לרגלי המורה, כנהוג וחיכו בציפייה גדולה לשמוע אותו מלמד את הדהרמה. הבודהה שתק. שתיקתו המתארכת של הבודהה עוררה חוסר שקט בקרב התלמידים, בלבול, תהייה, ציפייה וודאי תחושות רבות אחרות. לבסוף הרים הבודהה פרח והתבונן בו בתשומת לב ואז הביט בתלמידיו ללא מילה.

רק אחד מתלמידיו, מהאקשיאפה, הבין וחייך.

אנו מרבים להשתמש במילים. לעתים כלאחר יד, לעתים מתוך כוונה. בשימוש זה אנו מנסים להצביע לכיוון משמעות כלשהי שאינה מילולית. לפי בודהידהרמה, מי שלפי המסורת הביא את הזן לסין, הזן הוא הצבעה ישירה לתודעה, מעבר למילים ולכתבי הקודש. עם זאת, המסורת הבודהיסטית עמוסה בכתבים ובפרשנויות לכתבים, שיחות בין מורים לתלמידים ועוד הררי מילים. לצד אלה, המתאמן מטפח היבטים של ישיבה שקטה, התבוננות לא פרשנית במציאות ושקיטה.

מהן המילים אם לא שתיקה?

המעשה הטיפולי מעניק חשיבות רבה למילים ולצד זה לשתיקותיו של המטופל ולאלו של המטפל. לשתי השתיקות מגוון עצום של איכויות: שתיקה מתוחה, שתיקה תוקפנית, שתיקה נינוחה, שתיקה של ייאוש ושל עונג. שתיקה כנועה ושתיקה של התמסרות. שתיקה של ביחד ושתיקה של לבד. שתיקה של הימנעות ושתיקה של נגיעה. שתיקתו של המטופל ושתיקתו של המטפל.

במהלך הקורס נבחן את השתיקה מהזווית של האימון הדהרמי – מדיטטיבי לצד עיון בחשיבה פסיכואנליטית קלסית ועכשווית על נושא השתיקה. נבחן את השימוש בשתיקה כאמצעי המביא ריפוי ומאפשר מרחב, לצד שימושים העלולים להזיק למהלך הטיפולי. נתאמן בהיבטים שונים של שתיקה ושקיטה, נדון בקונספטים של שקט, דומיה ודממה. נשתוק מעט ביחד.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

בית הספר לתורת-הנפש הבודהיסטית.

טל. 03-6411961

אימייל pdharma@tausc.co.il

להצטרפות לניוזלטר שלנו

TOP