הזדקנות אחרת - מבט בודהיסטי על הזדקנות | ד"ר כרמל שלו ועדה אבשלום

הזדקנות היא נושא מוכחש, מושתק ומושמץ בתרבות של אנטי אייג’ינג. אבל אין ממנה מנוס – כך לימד הבודהה. כל התופעות משתנות וחולפות, נגלות ונעלמות. גם גוף האדם דועך מטבעו.

התחלה:
10-02-2019
משך הקורס:
10 מפגשים בימי ראשון בין השעות 10:00-12:00
מחיר: 950 ש"ח

מורים:

עדה אבשלום
מורה ודקאנית הסטודנטים

כתובת

קמפוס ברושים   ראה מפה

מנחות: ד”ר כרמל שלו ועדה אבשלום (קורס משותף עם “חכמת ההזדקנות”) 

 

כה מהר חלפו / כבר ארבעים שנים / כדרכם של / הארנב והעורב / אשר ברקיע 

דוגן, “בתוך השלג הדק” (תרגם איתן בולוקן)

הזדקנות היא נושא מוכחש, מושתק ומושמץ בתרבות של אנטי אייג’ינג. אבל אין ממנה מנוס – כך לימד הבודהה. כל התופעות משתנות וחולפות, נגלות ונעלמות. גם גוף האדם דועך מטבעו. 

כולנו חשים בתהליכי ההשתנות בתוכנו, ולא כל הדברים לרוחנו. אכן, זִקְנה היא אי-נחת, חוסר סיפוק וסבל– גם זה שיעור יסוד במשנתו של גוטמה בודהה. יש בהזדקנות קשיים ואתגרים: אובדן של יכולות, היחלשות הגוף ופרידה מאנשים ודברים יקרים. גם מעמדנו החברתי משתנה עם הפרישה ממעגל העבודה. מעל הכול, המוות נדמה כקרוב מאי-פעם, ושאלות לגבי משמעות החיים מתחדדות.

ועם זאת, אם הגענו לגיל זקנה, זכינו לחיות חיים ארוכים, ועבור רבים זו התקופה הטובה בחייהם.

קורס זה מזמין התבוננות בתהליך ההזדקנות בראייה בודהיסטית, דרך תשומת לב קשובה, בתרגול מדיטציה, בשיחה ובלימוד.

נתבונן בהזדקנות בלב חומל, סקרן ואמיץ. נסכים לפגוש את הצער והפחד, וגם את השמחה והשחרור. נחקור האם טמונה בזקנה הזדמנות להתפתחות אישית וצמיחה תודעתית.

המפגשים ישלבו שיחות רקע, מדיטציה מונחית של מיינדפולנס, ושיח-חקירה משתף.

בין הנושאים:

השתנות; אי-נחת; חולי; מוות; זהות; מערכות יחסים; חמלה; ואהבה.

הקורס מיועד לבני כל הגילים, שמעוניינים להתבונן בהזדקנות שלהם או של אחרים ברוח הדהרמה. ולאנשי מקצוע בתחום שירותי הזקנה, עם ניסיון קודם בתרגול מדיטציה או בלעדיו.

 

ד”ר כרמל שלו

משפטנית ואתיקנית, והיום ממובילות התנועה של חכמת ההזדקנות. 
פגשתי את הדהרמה בשנות ה-90, חוויתי את הרווחה שבשתיקה ואת המסתורין של תודעה מתבוננת. מאז אני הולכת בדרך של בודהיזם חילוני מעוגן במסורת התרוואדה עם מורים יקרים רבים בישראל, אנגליה, ארה”ב והודו – ובראשם סטיבן בצ’לור. 

אני מתגוררת היום בגליל, כותבת ומצלמת, מנחת דהרמה של עמותת תובנה, ומורה לשנג ז’ן גונג. ובעיקר – חוקרת את חוויית ההזדקנות ברוח הדהרמה, מגלה אוצרות של תובנה ותבונה החבויים במעמקי האי-נחת וטובים לכל גיל. נפתחת לעולם בר-חלוף על ברכותיו וקללותיו, מטפחת אכפתיות ויציבות בחמלה ושמחה, ושואלת איך אוכל להיטיב

עדה אבשלום

דקאנית הסטודנטים של פסיכו-דהרמה ומורה בבית הספר.  .ומתרגלת מדיטציה למעלה משלושים שנים. תלמידתם של יעקב רז ושל יובל אידו טל. השתתפתי כתלמידה מן המניין וכמלווה בקורסים רבים של פסיכו-דהרמה. אני פסיכולוגית קלינית בהכשרתי ומקדישה חלק ניכר מזמני ומהאימון שלי לסיוע ברוח הדהרמה: בהנחיית קבוצות של מתמודדים עם אתגרי חיים ושל חולי סרטן ובסדנאות של “חוכמת ההזדקנות” ובליווי אישי. לימדתי מדיטציה במעון שיקומי לנשים הנגמלות מסמים ומזנות.  מנחה בסנגהות באזור ירושלים.

 

2 תגובות

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 • שלום לאנשי פסיכודהרמה היקרים,
  אשמח לדעת מהו התאריך המדויק (והשעות) לפתיחת קורס זה (תאריך הפתיחה שמופיע בדף כאן למעלה אינו מדויק, ה-28.1 הוא יום א’, לא יום ו’). אנא עדכנו אותי במייל (וכדאי לעדכן גם כאן באתר 🙂
  תודה ויום נעים,
  מימי ברעם

  מימי ברעם Reply
  • הי מירי, פספסנו את הודעתך, נשמח אם תצרי קשר עם המשרד 03-6411961

   Yael Hadar Reply

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

בית הספר לתורת-הנפש הבודהיסטית.

טל. 03-6411961

אימייל pdharma@tausc.co.il

להצטרפות לניוזלטר שלנו

TOP