קורס און ליין: מדיטציה אנליטית | יובל אידו טל

מיועד לבוגרי קורס מנחי מדיטציה

התחלה

24-05-2020 - 15:00

סיום

24-05-2020 - 18:00

מיועד לבוגרי קורס מנחי מדיטציה

מנחה: יובל אידו טל

במסורות הבודהיזם השונות – מראשית הבודהיזם התהרוואדי ועד לבודהיזם הטיבטי והזן בדרכי המהאיאנה – שימשה המדיטציה האנליטית לאימון הרוח בדרכים שונות ובמסעות מודרכים מחשבתיים שונים. השימוש בכלים אלה כרוך בבניית קו דידקטי, השראתי ורגשי, שצורת ההבנייה שלו נועדה לאפשר הטמעה תודעתית, חקירה, גילוי ויצירת חיבורים בין כל אלה.

בניית הרצף הדידקטי וכיוונו, אופני ההטמעה והתאמתם לאופי הלמידה והאימון המבוקשים, עבודה עם אינדוקציה ודדוקציה, אופנים שונים לשימוש בדימויים, עיבוי חושי, ויזואליזציה ואופן תפקודם של כל אלה בתוך מדיטציה אנליטית וכמרכיב במדיטציות אחרות, על הסכנות והפוטנציאלים הגלומים בכל אלה, אלה יהיו החומרים שבהם נתעמק בקורס זה.

תאריך תחילת קורס

24 מאי 2020

ימי ראשון 15:00-18:00

6 מפגשים

עלות הקורס: 900 ש"ח

לקריאת תקנון הלימודים לקורסי פסיכו-דהרמה

תשלום עבור הקורס יהווה הסכמה לתקנון הלימודים

לרישום ותשלום לחצו כאן


הבודהיזם הטיבטי מאמר מאת אור רכלבסקי

אוולוקיטשוורה (צ’נזריג)

הבודהיסאטווה של החמלה הוא דמות מרכזית בארצות בודהיסטיות רבות, אבל חשוב במיוחד בבודהיזם הטיבטי. הוא משמש כפטרון של טיבט, ולפי המיתוס הטיבטים הם צאצאיו כתוצאה מהזדווגות עם טארה. משמעות שמו היא “זה ששומע את שוועת העולם”, או “זה שמביט על העולם כשדמעות חמלה בעיניו”. אגדה אחרת מספרת כיצד אוולוקיטשוורה קיבל אחד-עשר ראשים ואלף ידיים כדי לסייע בכל מקום בו הוא נדרש בחמלתו שאינה יודעת גבולות. כבוד הדלאי לאמה נחשב כהתגלמות ארצית של הבודהיסאטווה של החמלה.

אום מאני פאדמה הום

המנטרה המפורסמת ביותר בבודהיזם הטיבטי. המנטרה של אוולוקיטשוורה, הבודהיסאטווה של החמלה. מקורה של המנטרה בסנסקריט, והטיבטים הוגים אותה “אום מאני פמה הונג”. המשמעות המילולית היא “היהלום (מאני) שבלוטוס (פמה)”. אום והונג, אינן מתורגמות. התרגום הזה מעביר רק חלק קטן מהמשמעויות הרבות של המנטרה. בין היתר הכוונה היא לדברים היקרים – הבודהה הדהרמה והסנגהה, שלושת אבני החן של הבודהיזם – שפורחים ומשגשגים בתודעתו של המתרגל.
אמירת המנטרה לא נועדה לבקש מאוולוקיטשוורה להתערב בחייהם של המאמינים, אלא לפתח את איכויות החמלה בעולם ולעורר אותם לפעולה. גורו רינפוצ’ה אמר לטיבטים כי “ניתן לספור את מספר הטיפות שנופלות ב-12 שנות מונסון, אפשר למנות את השערות שעל גופן של החיות בעולם, אבל לא ניתן למנות את הסגולה שמופקת מאמירת מנטרת שש ההברות”.

אלים מגינים וזועמים

הבודהיזם הטיבטי ייחודי בריבוי האלים העשיר והצבעוני שבו. חלקם אומצו מהבודהיזם הטנטרי בהודו, חלקם הם אלוהיות טיבטיות קדומות שסופחו לבודהיזם הטיבטי. תפקידם של האל הזועמים הלא-מוארים הוא בעיקר להגן על הבודהיזם הטיבטי, מאמיניה ומוסדותיה מפני רע, להסיר מכשולים, ולשמור שתורת הבודהיזם הטיבטי לא תטומא ותידרדר. האלוהיות הזועמות המוארות שייכות לטנטרות העליונות בהם לומד המתרגל כיצד להשתמש בתודעות עוכרות כדי להרוס אותן לגמרי.

האלים הללו מוצגים בבודהיזם הטיבטי בצורה פראית, בצבעים עזים, אוחזים בנשק, ומוחצים מתחת לרגליהם את האויבים האנושיים או העל-טבעיים של הבודהיזם. גופם מוצק, יש להם מספר רב של ידיים ורגליים, לרובם כמה ראשים, שיערם בוער בלהבות או קשור בנחש, פיהם מעוות בהבעה זועמת, ניבים חדים עשויים מברזל ונחושת יוצאים ממנו, הבל פיהם מפיץ מחלות, ונשימת אפם מחוללת סערות. הם עוטים מחרוזות גולגלות טריות ותכשיטים מעצמות.

האלים הללו נחשבים בבודהיזם הטיבטי כהתגלמות חיצונית של אספקטים של התודעה. בתור כאלה המתרגל מעלה אותם כדי להתגבר על מכשולים מנטליים שעומדים בדרך להתעוררות. זעמם הוא “זעם ללא שנאה” שמופנה נגד נטיית התודעה לסטות מהדרך ולהיות אחוזה בתעתוע. להמשך קריאה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

בית הספר לתורת-הנפש הבודהיסטית.

טל. 03-6411961

אימייל pdharma@tausc.co.il

להצטרפות לניוזלטר שלנו

TOP
UA32122061-1