בין חמלה לתובנה - יום תרגול תשומת לב במסורת הויפסנא | אסף סטי אל בר

המסורת הבודהיסטית גורסת שתשומת לב מדויקת, כוללת בתוכה גם כוונה אוהבת ורצון טוב (מֵטַא).

התחלה

19-10-2018 - 9:00

סיום

19-10-2018 - 17:00

כתובת

קמפוס ברושים   ראה מפה

"גם המצבים העילאיים ביותר, וההישגים הרוחניים יוצאי הדופן מכולם, מאבדים את חשיבותם אם איננו יכולים להיות מאושרים באופן הרגיל והפשוט ביותר, אם בלבנו איננו מסוגלים לגעת זה בזה ובחיים שניתנו לנו"

ג'ק קורנפילד, 'דרך הלב'

תרגול תשומת לב (mindfulness) מצוי בלב הדרך הבודהיסטית; המודעות לגוף, לתודעה, לקשר ביניהם, ולאופני הפעולה שלהם, עשוי לשחרר אותנו מכבלי הקיום המעורפל ולהביא עמו הטבה משמעותית בשמחת החיים, ברווחה הנפשית וּבַשלוֹמוּת שלנו (well-being).

מקובל להתייחס לתרגול של מיינדפולנס כתרגול של תשומת לב 'אובייקטיבית', תשומת לב נטולת שיפוט, בלתי מתערבת. אכן, ישנו ערך רב בגישה שמתבוננת על החוויה מרגע-לרגע ללא התערבות, ללא תגובתיות. תשומת לב שרואה ויודעת את האירועים הפסיכו-פיזיים, ללא צורך בהתערבות או בתגובה.

אולם, הלכה למעשה, המסורת הבודהיסטית גורסת שתשומת לב מדויקת, כוללת בתוכה גם כוונה אוהבת ורצון טוב (מֵטַא). הדגש הזה שופך אור על אופיו של התרגול הנכון ושל ההתכוונות המדויקת בתרגול ויפסנא.

ביום התרגול נטפח את המרחב הזה: נלמד ונתרגל מדיטציית תשומת לב יציבה, תוך טיפוח אותה התכוונות אוהבת.

יום התרגול יתנהל בשתיקה ויכלול תרגול מדיטציות בישיבה, בעמידה ובהליכה. בתחילת היום נבסס תשומת-לב שקטה, ובהמשכו נלמד ונתרגל גם מדיטציות של איכויות הלב.

בסיום היום יוקדש פרק זמן לתרגילים בין-אישיים ולשאלות.

מחיר: 150 ש"ח

אסף סטי אל בר – מתרגל למעלה מעשרים שנה במסורת הויפסנא והבודהיזם הטיבטי. הלימוד שלי מושפע ממורים פורצי דרך שהציעו שילוב של תרגול עמוק של התכנסות פנימה עם דגש גדול על פתיחת הלב על הכרית ובחיי היום-יום. מתחילת הדרך מצאתי בעבודה החינוכית ובאקטיביזם החברתי כר פורה לתרגול והגשמה של הדרך ואני ממשיך בכך גם עכשיו ומקווה לסיים בקרוב דוקטורט שעוסק במפגש הזה. בשנים האחרונות התוודעתי לפסיכולוגיה ההתנסותית בגישת האקומי שמהווה עבורי השראה רבה ודרך נוספת לתרגם את התרגול הבודהיסטי לחיי היום-יום האנושיים במאה העשרים ואחת.

לפרטים נוספים על אסף סטי אל-בר לחצו כאן

תמונה: Sengai Gibon

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

בית הספר לתורת-הנפש הבודהיסטית.

טל. 03-6411961

אימייל pdharma@tausc.co.il

להצטרפות לניוזלטר שלנו

TOP
UA32122061-1