איך זה מרגיש להיות לבד: בדידות ופרישות בבודהיזם | ד"ר רועי צהר

תפיסת העולם הרעיונית של הבודהיזם מאתגרת הבחנות חדות בין גוף ונפש, בין פנימיות וחיצוניות

מורים

התחלה

02-04-2019 - 19:00

סיום

02-04-2019 - 20:30

כתובת

קמפוס ברושים   ראה מפה

קטגוריות

הרצאות

מרצה: ד"ר רועי צהר , מנחה: רחל קפלן

תפיסת העולם הרעיונית של הבודהיזם מאתגרת הבחנות חדות בין גוף ונפש, בין פנימיות וחיצוניות. ההרצאה תתבונן בכמה מן ההנחות היסודיות ביותר שלנו לגבי מושג הגוף, ובעיקר תבחן באופן ביקורתי את ההבחנה שבין חוץ לפנים, והנטייה שלנו להתייחס לחוויה של הסובייקט דרך המטאפורה של מרחב נפשי פנימי. לשם זאת, כמקרה מבחן, נסתכל על האופן שבו הובנו בבודהיזם היות לבד ובדידות – כמצב המובהק של היות האדם עם גופו ונפשו, עם עצמו ולעצמו. נסקור את האופן הדינמי שבו הוצגה בדידות – כתהליך והתפתחות יותר מאשר מצב סטטי – בטקסטים פילוסופיים בודהיסטים, ובעיקר באופן שבו חווית הבדידות מתוארת בטקסט "ננדה היפה" – טקסט פואטי בודהיסטי מהמאה השנייה לספירה מאת הפילוסוף והמשורר ההודי אשווגהושה. 

במרכזו של הטקסט "ננדה היפה" עומדת דמותו של ננדה, אחיו של הבודהא, שמתואר כמי "שאהב לאהוב והאהבה אהבה אותו". כל מה שננדה חפץ בו הוא להשאר בביתו ולתנות אהבים עם אשתו, סונדרי, אולם קרבתו המשפחתית לבודהא כופה עליו להפוך לנזיר, למרות רצונו. ננדה הדומע מוצא את עצמו ביער, אוהב שהפך לנזיר בכל כורחו, והיצירה עוסקת רבות בבדידות הקשה שהוא חווה שם, ובדרכים שבהן היא מאפשרת התפתחות וטרנספורמציה של האני.

ד”ר רועי צהר הוא מרצה בכיר בחוג ללימודי דרום ומזרח אסיה באוניברסיטת תל אביב, ומתמחה בהסטוריה של הפילוסופיה עם דגש על המסורות הבודהיסטיות והברהמניות של המחשבה ההודית. בוגר התוכנית לתלמידים מצטיינים ע”ש עדי לאוטמן, אוניברסיטת תל אביב, ובעל תואר דוקטור בלימודי בודהיזם מהמחלקה ללימודי דתות, אוניברסיטת קולומביה, ניו יורק. על מחקרו על הפילוסופיה של המהאיאנה הוא זכה במענק המחקר “מארי קירי” מטעם האיחוד האירופי, והוא יו”ר של קבוצת המחקר ללימודי פילוסופיה בודהיסטית באקדמיה האמריקנית לדתות. (AAR) ספרו A Yogācāra Buddhist Theory of Metaphor , על הפילוסופיה של השפה בבודהיזם, יצא לאחרונה בהוצאת אוניברסיטת אוקספורד (2018).

מחיר: 90 ₪

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

בית הספר לתורת-הנפש הבודהיסטית.

טל. 03-6411961

אימייל pdharma@tausc.co.il

להצטרפות לניוזלטר שלנו

TOP
UA32122061-1